U 6 mjeseci 50 parova iz Mostara podnijelo zahtjev za usvojenje

Centar za socijalni rad u protekle tri godine na području Mostara godišnje u prosjeku zaprimi između osamdeset i devedeset zahtjeva za posredovanje pred rastavu braka, s tim da je u tim postupcima uključeno između 120 i 160 djece, koja su, po mišljenju stručnjaka, izložena pojavi nekog oblika poremećaja u ponašanju, kazala je u Mostaru socijalna radnica i obiteljska terapeutkinja Anita Begić, uoči održavanja okruglog stola “Izazovi u radu s obiteljima”.

– U Centru za socijalni rad najčešće se susrećemo s najtežim obiteljskim problemima, i to onda kada je možda već kasno, odnosno kada dođe do teškog nasilja, teških ovisnosti ili drugih nedopuštenih ponašanja u obitelji koje u konačnici dovode u pitanje opstanak te obitelji – kazala je Begić.

Ističe kako je velik broj rastava te da, po njezinom mišljenju, ne postoji obitelj koja nema problema, no samo cjelovite obitelji imaju snage i znanja suočavati se sa svojim problemima i uspješno ih rješavati, dok one necjelovite, nepotpune, ne samo da se ne znaju suočiti sa svojim problemima, nego ih još produbljuju. Istaknula je kako je jedan od najvećih problema obitelji siromaštvo, a u Mostaru čak jedna četvrtina obitelji živi na rubu egzistencije.

Koordinatorica za skrbništvo Centra za socijalni rad Mostar i predsjednica Udruge socijalnih radnika HNŽ-a Alma Kozo upozorila je na problem nepostojanja dovoljnog broja obitelji koje su spremne prihvatiti neko dijete na obiteljski smještaj, odnosno hraniteljstvo. Većina zahtjeva odnosi se na usvajanje, već u prvih šest mjeseci ove godine zaprimljeno je više od 50 zahtjeva za potpuno usvojenje.

(FENA)